Ako napísať dobrý životopis, ktorý si váš potenciálny zamestnávateľ zapamätá hneď po prvom prečítaní ? Prinášame vám zopár rád a tipov, s ktorými to hravo zvládnete!

Životopis je akousi vizitkou vašej osobnosti. Jeho úlohou je predstaviť vás, vaše vzdelanie, doterajšiu kariéru, skúsenosti a vaše znalosti. Je to dokument, ktorý sa dostáva do rúk vášho potenciálneho zamestnávateľa. Štruktúrovaný životopis by sa mal písať v stručných bodoch. Inšpirovať sa môžete internetom, pracovné portály ponúkajú rozličné vzory a šablóny štrukturovaných životopisov, ktoré si môžete vytvoriť online alebo dokonca stiahnuť do vášho zariadenia.

 

  1. Osobné údaje

Sú to základné údaje o vás. Meno, priezvisko, akademický titul, dátum narodenia a adresa. Osobné údaje vždy uvádzajte ako prvé, nezabudnite na kontaktné údaje, na ktorých vás personalista môže zastihnúť .

*Telefónne číslo vždy uvádzajte s medzinárodnou predvoľbou +421

*Používajte váš súkromný email, najlepšie s vaším menom a priezviskom, znie to profesionálne.

 

  1. Fotografia

Vďaka fotografii nadviažete osobnejší kontakt a personalista si vás lepšie zapamätá.

Fotografia, ktorú si vyberiete by mala byť aktuálna, mali by ste sa na nej podobať. Moderné filtre na úpravu fotografií ako aj fotografie typu selfie radšej vynechajte!Vyberte si profilový portrét, ktorý je vhodný do formálneho dokumentu. Na takýto druh forografie vôbec nepotrebujete fotografa! Postavte sa k jednofarebne bledšej stene a poproste známeho nech vás odfotí. Úúúsmev! Na tejto fotke by mala byť zachytená vaša tvár po plecia ako napríklad fotka na občianskom či vodičskom preukaze.

 

  1. Vzdelanie

Začínajúce vždy chronologicky, čiže s najvyšším dosiahnutým stupňom vzdelania. Uveďte celý názov školy a nepíšte skratky – tým nemusí každý rozumieť.  Zadajte odbor, ktorý ste študovali, získaný titul, inštitúciu, ktorá vám toto vzdelanie poskytla a dobu trvania daného vzdelania.

Nezabudnite aj na doplňujúce vzdelanie akými sú kurzy, rekvalifikácie či školenia. Uvádzajte údaje, ktoré súvisia s povolaním o ktoré sa uchádzate.

 

  1. Pracovné skúsenosti

Pracovné skúsenosti uvádzajte takisto v chronologickom poradí, čiže od najaktuálnejšej .Uveďte názov firmy, pracovnú pozíciu a časové rozpätie čiže mesiac a rok nástupu a odchodu . V krátkosti popíšte náplň práce, aby bolo jasné,  čo všetko ste mali na starosti. Tu takisto uvádzajte len tie pracovné skúsenosti, ktoré súvisia s pracovnou pozíciou, o ktorú sa uchádzate.

 

  1. Jazykové znalosti

Tu uveďte konkrétny jazyk a úroveň ako daný jazyk ovládate . Radíme vám vybrať si zo štandarizovaných úrovní:

A1=úplný začiatočník A2=začiatočník B1=mierne pokročilý B2=stredne pokročilý

C1=pokročilý a C2= expert, alebo ovládanie jazyka na najvyššej úrovni.

Ak ste získali certifikát, alebo ak ste zložili jazykovú skúšku, uveďte jej úroveň a rok, kedy ste ju získali.

Uvádzajte vždy pravdivé údaje. Neodporúča sa zavádzať alebo prikrášľovať, personalisti si môžu vaše jazykové znalosti overiť priamo na pohovore.

 

  1. Ostatné znalosti

Počítačové schopnosti – uveďte úroveň ovládania programov MS Office a iných programov s ktorými máte skúsenosti.

Vodičský preukaz – uvádzajte len v prípade, ak ste aktívnym šoférom , môžete špecifikovať skupinu či uviesť informáciu o najazdených kilometroch.

 

  1. Záujmy / vaše vlastnosti

Opíšte svoju osobnosť, vaše hobby a voľnočasové aktivity . Stručne a jasne uveďte naozaj len to najpodstatnejšie. V tejto časti vystihnite len vaše kladné stránky. Nikdy nespomínajte tie záporne.

Nezabudnite na referencie! Tie vám môžu pomôcť k získaniu nového zamestnania.

 

Užitočné rady na záver :

*Pred odoslaním vášho životopisu si ho vždy skontrolujte. Pozorne prejdite celý dokument, či je všetko gramaticky a fakticky správne napísané bez preklepov.

*Ak posielate životopis v nemeckom jazyku a vaše písateľské zručnosti v tomto jazyku nie sú stopercentné, dajte si životopis pre istotu skontrolovať známemu, ktorý nemecký jazyk a jeho gramatiku ovláda minimálne na pokročilej úrovni.

*Nezabudnite na formálnu a grafickú úpravu životopisu .

*Nepoužívajte viac ako dva typy písma, zvoľte primeranú veľkosť písma.

*Životopis by ste si nemali mýliť s románom. Stačí jedna strana, kde relevantne odprezentujete vaše kompetencie.