Nejeden človek sa už rozhodol vybrať sa do zahraničia za  lepšou budúcnosťou a víziou lepšieho života. Častou voľbou je susedné Rakúsko, ktoré láka pracovnú silu z celého sveta  atraktívnymi platovými podmienkami a vysokou životnou  úrovňou. 

Ľudia, ktorí cestujú za prácou za hranice žijú v porovnaní so Slovenskom oveľa kľudnejší a vyrovnanejší život.

Na druhej strane treba pripomenúť, že život a práca v Rakúsku nemusí byť ideálna pre každého. Ľudia, ktorí neovládajú dostatočne nemecký jazyk môžu mať problém s tým, že sa tu nikdy nebudú cítiť ako doma, čo je úplne pochopiteľné.

Keď si ale v Rakúsku nájdete zamestnanie, budete mať oproti slovenskému zamestnaniu oveľa lepšie ohodnotenú prácu, kvalitnejšie sociálne zabezpečenie, lepšiu zdravotnú starostlivosť a modernejšie vybavené školy a škôlky.

Hlavné mesto Rakúska bolo šiestykrát vyhlásené za najlepšie miesto na svete americkou agentúrou Mercer. Vo Viedni žije aj veľa Slovákov, z ktorých by väčšina túto skutočnosť určite aj potvrdila. 

Práva v Rakúsku - Viedeň

Prečo je Viedeň najlepším miestom na život?

Po príchode do Viedne uvidíte moderné čisté mesto, krásnu architektúru, prípadne nádherné rekreačné miesta ako napríklad Wienerwald alebo Donauinsel.

Viedeň je najrýchlejšie rastúcim mestom z krajín hovoriacich po nemecky. Každý rok v nej pribudne 25-tisíc ľudí.

Ľudia sú na seba veľmi priateľskí a veľa sa na seba usmievajú, čo prispieva všeobecnej pozitívnej atmosfére.

Kultúra v meste žije prevažne cez leto. Môžete sa vybrať pred budovu opery a z tadiaľ sledovať záznamy z koncertov na obrazovke pred viedenskou radnicou.

Malebné dedinky, ako napríklad Berg alebo Kittsee, sa nenachádzajú ďaleko od slovenských hraníc. Na Slovensko sa z nich autom dostanete v priebehu niekoľkých minút a zo vzdialenejších obcí maximálne do jednej hodiny. 

Na dopravné zápchy a hektickú dopravu, o ktorých často počujeme na Slovensku a predovšetkým v Bratislave, môžete pri tomto regióne kľudne zabudnúť.

Tu nestrácate svoj drahocenný čas a môžete ho lepšie využiť so svojimi najbližšími, prípadne si môžete dopriať viacej času na iné veci, ktoré by ste bežne nestíhali.

Pri Vašich prvých dňoch v Rakúsku netreba zabudnúť, že jedným z najdôležitejších podmienok pre bezproblémové fungovanie v Rakúsku je dostatočné ovládanie nemeckého jazyka. 

Ak ste sa definitívne rozhodli pre život a prácu v zahraničí, Rakúsko je pre vás to správne riešenie. Nestrácajte čas a pustite sa do študovania nemeckého jazyka, aby ste sa v budúcnosti dokázali profesijne čo najlepšie presadiť.

V máji 2011 uplynulo sedemročné obdobie, počas ktorého mali Slováci po vstupe Slovenska do EU obmedzené možnosti zamestnávania sa v Rakúsku. Momentálne sa slovenskí občania môžu zamestnať v Rakúsku rovnako ako samotní Rakúšania.

Po vybavení pracovnej ponuky od rakúskeho zamestnávateľa je veľmi podstatné, aby ste mali uzavretú pracovnú zmluvu a hlavne, aby ste boli ešte pred nástupom do zamestnania zaregistrovaní do rakúskej zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Ak do Rakúska dochádzate denne, lebo vaša práca je pár kilometrov od hraníc, nemusíte sa tam hlásiť na pobyt. Stáva sa z vás čiastočný daňový obyvateľ a platíte len daň z príjmu zo závislej činnosti. Sociálne a zdravotné poistenie vám platí zamestnávateľ. Ak sa rozhodnete v Rakúsku zdržať dlhšie, máte povinnosť sa do troch dní prihlásiť k pobytu.

Vynikajúca zdravotná starostlivosť, ktorá je zabezpečená odbornými zdravotníkmi a vysokokvalitnou medicínou prispievajú k tomu, že zdravotná starostlivosť v Rakúsku patrí medzi tie najlepšie na svete. 

Zdravotný systém v Rakúsku je financovaný predovšetkým z príspevkov na sociálne zabezpečenie.  Okrem toho je financovaný aj zo súkromných prostriedkov ako napríklad poplatky za recepty, spoluúčasti na poistných udalostiach alebo príspevky na denné nemocenské pri pobyte v nemocnici.

Zdravotná starostlivosť je pokrytá z nemocenského, úrazového a sociálneho poistenia. K ich službám patria napríklad ambulantná a nemocničná starostlivosť, lieky, zdravotné rehabilitácie, zdravotné a preventívne vyšetrenia, príspevky na zdravotné pomôcky prípadne materský príspevok.

Ambulantnú starostlivosť majú na starosti miestni lekári a nemocničnú starostlivosť poskytujú miestne nemocnice.

Podobne ako na Slovensku aj tu sa vzťahuje povinné poistenie na každého, kto nie je samostatne zárobkovou činnou osobou. Rodinní príslušníci, životní partneri a registrovaní partneri môžu byť bezplatne spolupoistení. Po splnení určitých predpokladov je poistenie vlastnej osoby tiež možné.

Práca v Rakúsku okrem špičkového zdravotného systému, platu a príjemného prostredia poskytuje aj nasledovné výhody:

Nadštandardné ohodnotenie

Vyplácanie 13. a 14. platu a iných benefitov je bežným štandardom pre rakúskeho zamestnanca. 13. plat predstavuje vianočnú a 14. zase dovolenkovú prémiu. Výška prémie sa zvykne pohybovať na úrovni jedného mesačného platu, niekedy to môže byť aj menej, závisí od kolektívnej zmluvy zamestnávateľa.

Slušné príplatky

Ak prekročíte týždenný štandard 40 hodín, každá ďalšia hodina spadá do nadčasov a príplatok za každú jednu hodinu nadčasu je 50 % zo základnej mzdy. Podobne ako za nadčasy máte 50 % príplatok počas nočných hodín.

Víkendy a sviatky sú spoplatnené ešte štedrejšie. Za každú hodinu odpracovanú počas soboty, nedele alebo sviatkov dostanete 100 % príplatok zo základnej mzdy.

Štedré stravné

Zamestnanec v Rakúsku dostane od zamestnávateľa stravné v priemere 26,40€ za deň.

Materská dovolenka a rodičovské príspevky

8 týždňov pred termínom pôrodu až po 16. týždeň po pôrode dieťaťa majú ženy nárok na 100 % zo mzdy.

Rodičia majú nárok na rodičovskú dovolenku až kým ich dieťa nedovŕši 2. rok života. Počas tejto doby môžu čerpať jeden z 5. druhov príspevkov na dieťa, z toho jeden je založený na výške príjmu rodiča.

Matka je chránená pred prepustením z práce počas 4 týždňov nasledujúcich po rodičovskej dovolenke alebo obdobia po skončení rodičovskej dovolenky.

Tieto, a mnoho ďalších benefitov, vám vie poskytnúť zamestnanie v krajine, ktorá patrí medzi tie najvyspelejšie na svete.

Zdravotníctvo v Rakúsku je na vysokej úrovni a finančné ohodnotenie lekárov, zdravotných sestier či opatrovateľov je niekoľkonásobne vyššie ako u nás na Slovensku.

Či už ste sa vybrali za lepším životom alebo je vašou prioritou práca v Rakúsku, náš susedný štát vám vie poskytnúť jednu z najvýhodnejších podmienok pre vašu budúcnosť.