Práca v zahraničí

Rakúsko vlajka

Práca v Rakúsku

V dnešnej dobe sa veľa ľudí zaujíma o prácu v zahraničí. Dôvody sú rôzne: vidina väčšieho platového ohodnotenia, zlepšenie sa v jazykových znalostiach, získanie potrebných skúsenosti či nových kontaktov. Pracovať u našich susedov je zaujímavé z hľadiska dostupnosti a výšky platov. Rakúsko je pre nás najbližšou krajinou so ,,západoeurópskymi príjmami”.

Tak ako na Slovensku, tak aj v Rakúsku platí, že čím si práca vyžaduje kvalitnejšie vzdelanie, väčšiu odbornosť a prax, tým je práca lepšie ohodnotená. V Rakúsku sú mzdy oproti Slovensku približne dvoj až trojnásobne, niekde dokonca štvornásobne vyššie. Výška mzdy vždy závisí aj od kvalifikácie, skúseností, úrovne znalosti jazyka a podobne.

Podľa platnej rakúskej legislatívy je zaručené rovnaké odmeňovanie všetkých zamestnancov bez ohľadu na krajinu pôvodu. Preto nie je možné zamestnávať občanov z iných členských krajín Európskej únie za menej výhodných podmienok. Tým si Rakúsko chráni zamestnanosť a životnú úroveň aj svojich občanov. Vďaka európskej únii sú všetci občania EÚ rakúskym občanom rovnocenní. Slovenský uchádzač o zamestnanie je v rovnakom postavení ako domáci a má rovnaké pracovné podmienky ako Rakúšan.

Z našich bohatých skúseností môžeme potvrdiť, že Rakúšania bývajú k cudzincom veľmi prívetiví, ústretoví, ochotní, sú priateľskí a majú zmysel pre kolektív. Je teda možné získať tu veľa cenných skúsenosti, priateľov a príjemných zážitkov.

Silné postavenie zamestnancov má v Rakúsku dlhoročnú tradíciu. Štandardom v Rakúsku je aj 13. a 14. plat. V prípade nezamestnanosti alebo choroby, môžete využívať ochranu svetoznámeho rakúskeho systému sociálneho zabezpečenia. Nie nadarmo patrí rakúsky systém zdravotníctva medzi TOP 10 krajín s najlepšou kvalitou života.

Práca v Rakúsku
Práca v Rakúsku
Nemecko vlajka

Práca v Nemecku

V takmer žiadnej inej krajine sa pre zatraktívnenie ošetrovateľskej profesie nerobí toľko ako v Nemecku. Rôzne ministerstvá, ako napríklad ministerstvo zdravotníctva či ministerstvo rodiny a seniorov, vydávajú zákony, vyhlášky a programy na podporu ošetrovateľských a lekárskych profesií.

Cieľom všetkých snáh je všeobecne znížiť nedostatok personálu v zdravotníctve. Nemci pracujú s veľkým nasadením na zaujímavejších pracovných podmienkach, lepších možnostiach odbornej prípravy a dobrých zárobkových príležitostiach. Vďaka prestížnym projektom a mnohým opatreniam sa Nemecko v najbližších rokoch stane jedným z najatraktívnejších miest pre zdravotnícke profesie na celom svete.

Pre zdravotnícky personál z iných krajín EÚ ako aj pre zdravotníkov prichádzajúcich z tretích krajín sa v nedávnej minulosti výrazne uľahčil vstup do zdravotníckych povolaní. Zahraniční pracovníci sú vítaní s otvorenou náručou. Vzhľadom na politicky požadovaný príliv kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia je proces uznávania vzdelania zahraničných diplomov a integrácia cudzincov na pracovisku pomerne jednoduchá.

Vďaka multikultúrnej orientácii Nemecka a desaťročiam skúseností s prílevom kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia sa zahraniční pracovníci veľmi ľahko presadia, sú rýchlo začlenení do nového kolektívu a majú vynikajúce kariérne príležitosti. Niet divu, že do Nemecka prichádza za prácou čoraz viac mladých ľudí z celého sveta.

Vytvorte si svoj vlastný názor na základe videa, ktoré bolo spracované ministerstvom zdravotníctva:

Ďalší vývoj a zdokonalenie sa systému zdravotníctva je v súčasnosti jednou z hlavných tém nemeckej politiky, ktorá v nasledujúcich rokoch ešte viac zatraktívni celú oblasť zdravotníckych profesií, a to nielen po finančnej stránke, ale aj po stránke pracovných podmienok.

Aby cesta za prácou nebola príliš dlhá, sústredíme sa na obsadzovanie pracovných miest blízko nemecko-rakúskych a nemecko-českých hraníc. V Nemecku sa budete cítiť ako doma. Vďaka vysokej kvalite života a porovnateľne nízkym životným nákladom je Nemecko jednou z najatraktívnejších hostiteľských krajín na svete.

Ďalšie zaujímavé odkazy na programy zamerané na posilnenie v oblasti ošetrovateľstva nájdete tu:

https://www.mehr-pflege-kraft.de

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/sofortprogramm-pflege.html

https://www.bmfsfj.de/bmfsfj/aktuelles/alle-meldungen/situation-der-pflegekraefte-in-deutschland-spuerbar-verbessern/136434

https://www.bmfsfj.de/bmfsfj/mediathek/dr–franziska-giffey–pflegeberuf-dauerhaft-aufwerten/155494

Práca v Nemecku
Práca v Nemecku

Kontaktuj nás

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktuj telefonicky alebo e-mailom.

Na tvoje otázky ti veľmi radi odpovieme.

Kontaktovať