Spolková krajina horné Rakúsko ( nemecky Oberösterreich ) sa nachádza na severozápade Rakúska a rozprestiera sa od českej Šumavy na severe až po alpské končiare na juhu. Jej stredom preteká rieka Dunaj, ktorá spája Horné Rakúsko so Slovenskom. Horné Rakúsko hraničí s južnými Čechami a s Nemeckom a susedí s rakúskymi krajinami Salzbursko, Štajersko a dolné Rakúsko. 

Horné Rakúsko je rozdelené na 18 okresov:  Braunau am Inn, Eferding, Freistadt, Gmunden, Grieskirchen, Kirchdorf an der Krems, Linz-Land, Perg, Ried im Innkreis, Rohrbach, Schärding, Steyr-Land, Urfahr-Umgebung, Vöcklabruck, Wels-Land. Ďalšie 3 okresy, mesto Linz, Steyr a Wels sú takzvanými štatutárnymi mestami. 

zdroj: https://www.eduacademy.at/phdl/course/view.php?id=304

Horné Rakúsko má spolu 444 obcí a je rozdelené na takzvané 4 štvrtiny:

  • Mühlviertel
  • Innviertel
  • Hausruckviertel
  • Traunviertel

Hlavným mestom horného Rakúska je mesto Linz. Linz je tretím najväčším mestom Rakúska, nazývajú ho aj mestom na Dunaji. Nachádza sa na polovici cesty medzi Salzburgom a Viedňou. Mesto očaruje svojou históriou ako aj pohľadom upretým do budúcnosti, historickými stavbami aj modernými budovami vyžarujúcimi zmenu, ktorou je pretkané celé mesto. Linz je fascinujúcou súhrou kultúry, prírody a priemyslu.

Práca v Rakúsku: 5 dôvodov, prečo pracovať v hornom Rakúsku: 

  1. Krátka vzdialenosť zo Slovenska a z Českej Republiky – Nachádza sa len približne 190 km z Bratislavy a keďže táto krajina hraničí s Českom naši českí bratia to majú skutočne len na skok! Linz má ideálnu polohu a je ľahko dostupný vlakom, lietadlom či autom. Tí, čo sa rozhodnú pre auto, ocenia dobré napojenie Linzu na diaľnicu vo všetkých smeroch. So Salzburgu (hodina) a Viedne (dve hodiny) sa do mesta dostanete po diaľnici A1. Z Prahy (tri hodiny) vedie do Linzu rýchlostná cesta S10 a diaľnica A7. České Budějovice sú vzdielené len 95 km. Diaľnice A8 a A1 zaručujú veľmi rýchly príjazd aj z Nemecka. Hlavná stanica Linz Hauptbahnhof sa nachádza uprostred centra mesta a je priamo napojená na všetky druhy verejnej dopravy. Cesta vlakom z Viedne trvá približne hodinu a pätnásť minút. 
  2. Podobný spôsob života ,,ako doma” – Práca v hornom Rakúsku láka nás a našich českých bratov nie len z dôvodu blízkej vzdialenosti. Táto krajina, je veľmi podobná tej našej. Dalo by sa povedať, že mnohí z nás sa tu kvôli podobnému spôsobu života, dobrosrdečnosti, pohostinnosti a kultúre cítia ako doma.
  3. Nízke náklady na život – Náklady na život sú v hornom Rakúsku oveľa nižšie než vo Viedni. Potraviny sú o niečo drahšie ako doma, no nejde však o násobky nákladov na Slovensku alebo v Česku, rovnako je to aj s bývaním. Náklady na kúpu alebo nájom bytu sú v hornom Rakúsku vyššie, ale v pomere k trojnásobným platom stále oveľa nižšie ako na Slovensku. Práca v hornom Rakúsku môže priniesť obrovské výhody. Zvlášť v zdravotníctve, kde je zdravotnícky personál obzvlášť potrební Vám v spolupráci s naším rakúskym partnerom ponúkame stabilnú prácu s ubytovaním zadarmo.  
  4. Kvalita života – Nízka kriminalita, vysoká úroveň sociálneho zabezpečenia a atraktívne kultúrne a voľnočasové aktivity prispievajú k vysokej životnej úrovni. Horné Rakúsko sa môže popýšiť nádhernou horskou krajinou, krištáľovo čistými jazerami ako aj historickými mestami, ktoré v sebe ukrývajú príbehy dávnych čias. Napríklad turistami veľmi obľúbený Hallstatt je takisto v Hornom Rakúsku. Najvyššou horou Horného Rakúska je Hohe Dachstein s výškou 2 995 metrov. Horné Rakúsko je jedinečnou esenciou všetkého, čo je pre Rakúsko typické. Či už jar, leto, jeseň alebo zima – každé ročné obdobie Vám ponúka množstvo voľnočasových aktivít a zaujímavých výletov. 
  5. Skvelé pracovné príležitosti – V Rakúsku je úroveň platov v porovnaní s inými európskymi krajinami vysoká. Životné náklady sú v porovnaní s platmi v hornom Rakúsku pomerne nízke. Presvedčte sa o tom sami! My vám ponúkame tie najlepšie pracovné miesta v rôznych regiónoch horného Rakúska! Prezrite si naše aktuálne pracovné ponuky a dovoľte nám predstaviť vám tých najlepších zamestnávateľov v celom hornom Rakúsku.

Viac o hornom Rakúsku sa dočítate aj na týchto portáloch:

https://www.oberoesterreich.at/

https://www.land-oberoesterreich.gv.at/

https://www.linztourismus.at/

http://www.linz.at/

https://de.wikipedia.org/wiki/Ober%C3%B6sterreich

https://www.hornerakusko.sk/en/